Dette dækken, er lige hvad jeg ledte efter og lever helt op til min forventning.
Jeg har en Golden Retriever dreng og købte str. 65, den er perfekt.
Den gør hvad den skal - den er vandtæt og bryder lige den kolde vind.
Dogman Softshell er et funktionelt hundedækken til kølige, våde og blæsende dage. Det er fremstillet i blødt og fleksibelt softshell med fleecefor på indersiden, som hjælper hunden med at holde varmen, samtidig med at den har god bevægelsesfrihed.
Dækkenet er vindtæt og vandafvisende med 5.000 mm vandsøjletryk. Materialet har samtidig en åndbarhed på 3.000 g/m²/24t, så overskudsvarme og fugt lettere kan slippe ud, når hunden er aktiv.
Den høje krave giver ekstra beskyttelse omkring halsen og kan justeres. På ryggen er der en praktisk lynlåsåbning til hundens sele, så selen kan bæres under dækkenet, og linen føres gennem åbningen.
Refleksdetaljerne giver bedre synlighed på de mørke gåture, mens tapede sømme, justering omkring kroppen og benstropper hjælper med at holde dækkenet godt på plads.
Fordele ved Dogman Softshell hundedækken
Vindtæt og vandafvisende softshell
5.000 mm vandsøjletryk
Åndbarhed på 3.000 g/m²/24t
Blødt fleecefor på indersiden
Høj og justerbar krave
Praktisk lynlåsåbning på ryggen til sele
Tapede sømme
Reflekterende detaljer for bedre synlighed
Benstropper hjælper med at holde dækkenet på plads
Blødt og fleksibelt materiale med god bevægelsesfrihed
Anvendelse
Velegnet til hverdagsture, skovture og andre aktive ture i køligt, blæsende og vådt vejr.
Farve
Sort med refleksdetaljer.
Størrelser
Str. 30–65 cm målt efter hundens ryglængde.
Mærke
Dogman
Har du brug for at bytte eller vælge noget helt andet, så sender vi den nye vare gratis til dig. Du betaler blot returfragten på 49 kr.
Bemærk at ordren skal være gennemført inden det angivede tidspunkt, for at levere din ordre til den estimerede dato.
Dette dækken, er lige hvad jeg ledte efter og lever helt op til min forventning.
Jeg har en Golden Retriever dreng og købte str. 65, den er perfekt.
Den gør hvad den skal - den er vandtæt og bryder lige den kolde vind.